Test: Chaga, Yerba Mate a Kombe

Už v dobách, kdy Bierhanzlova mast nebyla až tak moc na lysinu past, se lidé nechávali nachytat. „Pomažeš pleš a vypadáš feš“ se už dnes sice po tržištích neozývá, ale pastičky na naše peněženky jsou nastraženy dál. Lidstvo je sice o internet chytřejší, ale o to jsou zase prodejci mazanější a tak se Květovárna rozhodla pomoci a na vlastní kůži vyzkoušela pár výrobků, na které sice hned tak nenarazíte, ale mohlo by se vám to stát. Dnes máme za sebou testování tří potravinových doplňků, z čehož dva z nich nabízíme i k prodeji.

První, čemu jsme moc nevěřili byl Yerba Mate – extrakt. Už podle názvu je jasné, že se jedná o výtažek z čajových lístků věčně zeleného stromu Cesmíny paraguayské, ale není zase tak moc zřejmé, že je ve formě prášku, rozpustného ve vodě. Podle všeho by extrakt na nás měl působit podobně, jako čaj z Yerby – povzbudit tělo i mysl, ale asi mnohem výrazněji. Tady v Evropě účinky pozorujeme jen pár let, ale jihoameričtí indiáni nápoje s Yerbou popíjejí po celá staletí, tak vyzkoušejme nyní ten jejich extrakt!

Výsledek testování extraktu nás potěšil. Nápoj skutečně povzbudí, ale ne stejně, jako káva. Káva vás vystřelí rychle a vysoko a pak stejně rychle povzbuzující účinky padají. To je také důvod, proč se kávy ve světě vypijí taková obrovská množství – musí se doplňovat stále a stále dokola, až se stane návykovou. Yerba se v našem těle chová jinak: nástup má pomalejší a vydrží déle účinkovat, takže vás nepřinutí poohlížet se hned po dalším povzbuzení. Je to jako by jste křivku povzbudivého účinku kávy mírně snížili, ale současně roztáhli zhruba na troj až čtyřnásobek. Za nás: Yerba Mate – Extrakt předčil naše očekávání jak účinkem, tak i chutí a pokládáme ho za vhodný nápoj nejen pro noční studující 🙂

Druhým zkoušeným potravinovým doplňkem byla Chaga. Chaga je na stromech divoce rostoucí houba a vyskytuje se v sibiřských oblastech. Pro spotřebitele je Chaga upravená do formy rozpustného prášku a podle popisky má zásadním způsobem podpořit imunitu. Musíte uznat, že tohle odzkoušet a být si jist výsledkem je mnohem těžší, než u Yerby. Po Yerbě jsme byli dlouho pracovití (to jsme možná neměli psát, aby vás tím nenapájel ředitel), ale imunitu? Šmankote, jak tohle chceš Květovárno testovat?!!

Měli jsme ale, jak se říká, štěstí v neštěstí. V blízké rodině se vyskytovala jedna chronická rýma, trvající non stop asi tak dva roky a také se, bohužel, objevil pacient chystající se na chemoterapii.

Asi jste napnutí, jak tohle dopadlo. Květovárna je od přírody hodně zvědavá, ale také hodně nedůvěřivá a tak jsme k testovaným produktům vždy přistupujeme s obrovskou rezervou. Pokaždé předpokládáme, že se jedná zase o nějakou „Bierhanzelovu“ kulišárnu a díky tomu jsme připraveni na zklamání velmi dobře. Ale i Chaga se v testu prokázala jako nečekaně účinná. Pacient s chronickou rýmou se po celou dobu užívání (1 dávka denně) rýmy zbavil. Sice po doužívání balení Chagy se rýma měla tendenci opět vrátit, ale k našemu překvapení, jak šel čas, tak jako by se imunita sama nastartovala a dnes je daná testovaná osoba téměř úplně bez této kapesníkové nepříjemnosti.

V druhém případě – užívání při chemoterapii, kdy je známo, že imunita pacienta odchází kamsi – byli samotní doktoři nadšení stavem pacienta (téměř osmdesátiletá paní). Samozřejmě, že ošetřující lékaři nic o užívání Chagy nevěděli (dost možná by na to pohlíželi s despektem) a o to více byli překvapeni, když při pravidelných odběrech krve zjišťovali u pacienta hodnoty podobné někomu, kdo žádnou chemoterapií neprochází. Chaga sama o sobě asi nevyléčí, ale jsme přesvědčeni, že nakopnutí imunity tady funguje úplně perfektně. Chagu tedy nelze hodnotit jinak, než 1*.

Poslední testovanou věc u nás nenajdete. Asi tušíte proč. Prostě neprošla a pan „Bierhanzel“ si tady na nás nepřišel. O co šlo? Dostala se nám do rukou nabídka na prodej tzv. Kombe. Kombe, by měl být Ženšen v rozpustné podobě, schovaný, tak jako dva předešlé potravinové doplňky, v jedno-dávkovém sáčku. Stejné je u Kombe i užívání – také se obsah rozpouští do nápoje a vypije. O Ženšenu víme, že funguje a povzbuzuje, ale dodané vzorky Kombe nefungovaly. Testovaly ho opět dvě osoby, testovaly opravdu dlouho a v různých situacích a obě se bohužel shodly, že ani jeden z nich žádný účinek, natož povzbuzení, nepozoroval. Tady tedy palec dolů, ale rozhodně to nikomu nevymlouváme – pokud někomu pomáhá placebo, je to úplně v pořádku. Snad jen by nemuselo být tak drahé 🙂

Tolik první testy od Květovárny. Děkujeme za přečtení a těšte se – už asi dva měsíce pro vás degustujeme jednoho téměř neznámého výrobce kávy a zatím to vypadá nečekaně dobře!

Vaše KVĚTOVÁRNA

Test Chaga, Yerba Mate a Kombe: Yerba Mate – extrakt (I love Hummus, s.r.o.), Chaga (DOKTORBIO s.r.o.), Kombe (PURE DISTRICT s.r.o )