Mohou být mezi béčky áčka i béčka?

Zamotaná otázka. Hrůza! Ale nic se nebojte, hned ji rozmotáme 🙂

Asi každý už dnes ví, že číst název potraviny, nápoje nebo potravinového doplňku je celkem k ničemu. Klidně totiž může výrobce na štítek zlatým písmem napsat VITAMÍNOVÁ BOMBA a do sáčku vložit želatinové medvídky. Nebo ŠVESTKOVÝ SAD na sklenici plnou cukru s jednou slupkou ze švestky. Může se to, tak se to dělá a proto jsou (naštěstí!) povinné ještě štítky se složením toho kterého výrobku, a tam se dozvíme, jak moc si z nás výrobce dělá srandu.

A víte, že něco podobného se děje i s vitamíny, minerály a podobnými doplňky? Že jste o tom u vitamínů takhle nepřemýšleli?

Když se podíváte na dva výrobky třeba se stejným názvem “B-KOMPLEX”, určitě si řeknete, že se liší jen v krabičce a ceně a vy se tak můžete se řídit jen krásným obalem a příznivou cenou. Nebudeme si nic nalhávat, většinou vyhraje cena. Prostě se spočítáme, že jedna tabletka tohoto balení nás bude stát tolik, jiného balení zase tolik a zvítězí většinou ten levnější. Vždyť se jedná o dva stejné vitamínové doplňky se stejným názvem, tak přece není co řešit!

A jak to dopadne, když se podíváme na to mrňavé písmo se složením? Že nemáte čas a tak se ani nedíváte? Śkoda. Tak to pojďme udělat teď s námi. Porovnáme třeba ty dva B-KOMPLEXY:

Jeden B komplex Sanofi (Zentiva) jsme pořídili v jakési nejmenované lékárně. Bylo tam 20 potahovaných tablet s označením “forte”, což znamená extra silnou dávku vitamínů B v jedné tabletě. (Na tu “extra sílu” si na konci článku vzpomeňte) a cena tohoto balení byla 61,-Kč.

Druhý B komplex je od slovenského výrobce Natural. Obsahuje 100 kapslí a jeho cena je u nás na regále 640,-Kč.

Jestli jste nespadli ze židle z té naší„příšerné“ ceny, udělali jste dobře. Dozvíte se teď totiž, že ten na první pohled levný B komplex od Zentivy je vlastně rozmražený kebab s cenou francouzkého dortu.

 

 

Jak lze vidět z tabulky, B-komplex Sanofi obsahuje, oproti B-komplexu z Naturalu pouhou polovinu druhů vitamínů B a podpůrných látek. Ale to není vše. Také množství účinné látky (samotného vitamínu) v tomto komerčním výrobku není většinou ani třetinové! To znamená, že i kdyby jste spolkli naráz tři tabletky B komplexu Sanofi, nedostanete do těla tolik vitamínu, jako z jedné tabletky B-komplexu od Naturalu. A to prosím forte, neforte!

A jak to vychází cenově? Spočítáme si to:

Na chvíli bohužel musíme zapomenenout na to, že tableta B komplexu Sanofi obsahuje jen pět vitamínů a béčko z Naturalu dvojnásobek. Těžko by se to hodnotilo, takže tento nedostatek Sanofi “odpustíme”, ale klidně si na to někdy vzpomeňte 😉

Pojďme tedy na to. Jedna tableta Sanofi stojí 3,05 Kč a tableta Naturalu 6,40 Kč. Tedy o něco více jak dvojnásobek. Když ale přepočítáme množství společných vitamínů B-komplexu Sanofi tak, aby bylo takové, jako je v jedné tabletě Naturalu, vychází nám částka 8,94 Kč. V konečném důsledku tedy platí, že za levnější vitamíny v B-komplexu Sanofi zaplatíte téměř o 40% více, než za totéž od Naturalu.

Překvapivé? Pro někoho asi ano, ale prostě musíte počítat s tím, že i mezi B-komplexem a B-komplexem mohou být propastné rozdíly a na nás potom je se rozhodnout, zda máme zájem podpořit své zdraví a imunitu vitamínem nebo o placebem.