Jak sníst ředkvičky – udělejte si smoothie!

Ředkvičkové smoothie

Ředkvičky: křiví ústa, ale ve sladkém smoothie si s nimi jednoduše poradíme.

Nejsem zrovna fanouškem ředkviček. Většinou si říkám, jak něco tak krásného na pohled může mít tak strašlivou chuť a při každém soustu se mi pusa křiví, jako bych vypila panáka slivovice. Člověk by si skoro řekl, proč to ta holka teda jí? Odpověď je jednoduchá tak jako u většiny věcí – jsou zdravé.

Ředkvičky (Raphanus sativus, Brassicaceae) mohou vypadat různě – podlouhlé, kulaté, růžové, žluté nebo bílé. Všechny odrůdy spojuje jejich štiplavá chuť, která je způsobena obsahem hořčičných silic (olejů). Tyto silice působí FYTONCIDNĚ, což znamená, že likvidují nebo alespoň zastavují růst mikroorganismů v těle. Jsou to taková rostlinná antibiotika. Dráždivá chuť ředkviček napovídá, že stejně tomu tak bude i ve střevě – napomáhají trávení a působí proti zácpě, ale vyhýbat či jíst je s mírou by měli lidé s žaludečními vředy a podobnými chorobami, při kterých není vhodné trávicí trakt jakkoli dráždit. Dále ředkvičky obsahují vitamíny – thiamin (B1), riboflavin (B2), C, E, beta-karoten a minerály – draslík, sodík, fosfor, hořčík, vápník a železo.
Takže zpět k tomu, jak si pochutnat na ředkvičkách, i když je moc nemusíte.

SMOOTHIE z ředkviček

6 ředkviček
1 větší jablko
1 lžička sirupu z pampelišky (domácí pampeliškový sirup/med)
voda

Všechno pořádně rozmixovat. Já jsem z toho měla spíš takové pyré, což jsem i celkem uvítala. Skoro si myslím, že by to s chutí snědlo i malé dítě, ale to je jen taková domněnka, protože to ještě nemám na kom testovat. Když jsem přidala ještě trochu medové šťávy z černého jeřábu, získalo to krásnou růžovou barvu a (kupodivu) jahodovou příchuť.
Ředkvičkové smoothie